Historie dvora Sychrov

Historie Dvora Sychrova úplně jasná není. Podle jednoho historického pramene je tato samota osídlena déle než 600 let – ověřit se nám jej zatím ale nepodařilo. Budeme-li se držet ověřitelných fakt, víme, že mezi lety 1840-1850 se změnil původní název „Nový dvůr“ na dnešní „Sychrov“. Víme také ze starých map, že stávající budovy se od tehdejších svými rozměry nijak nelišily. Při probíhající rekonstrukci jsme ale narazili na stavební prvky, které vcelku jasně ukazují existenci dřívějších (byť menších) budov na místě těch stávajících.

V období první republiky (a před ní) patřil Dvůr Sychrov rodině barona Raisky de Dubnitz, majitele zámku ve Vilémově. Během jedné z pozemkových reforem mu byl ovšem dvůr odebrán a roku 1923 jej zakoupil (na hypotéku) od státu navrátivší se legionář z ruské fronty pan Václav Dušátko (naleznete jej ve fotogalerii). V témže roce se na Sychrově narodila jeho dcera, paní Věra Dobiášová (roz. Dušátková), kterou jsme ještě stihli osobně poznat (i její fotografii naleznete v galerii).

V roce 1953 byli majitelé vyhnáni a někteří uvězněni. Tím začalo období totální devastace dvora. V devadesátých letech získali Sychrov zpět v restituci potomci původních majitelů. Ti se o něj však objektivně nemohli starat (žijí, pracují a podnikají v úplně jiné části republiky) a prodali jej tak firmě, které patří ruské operní pěvkyni Tamaře Kravcovové a její rodině. Od nich koupili Sychrov v květnu 2006 Pavla s Petrem.

Pro návrat na hlavní stránku klikněte na logo.

Historie Dvora Sychrov

Historie Dvora Sychrov

Historie Dvora Sychrov - mapa

Historie Dvora Sychrov - Soupis